Druhy kávových zŕn: Liberica a Excelsa

Väčšina komerčne dostupných zŕn, s ktorými denne prichádzame do kontaktu, sú zrná kávovníkov Arabika a Robusta. Ide o globálne najrozšírenejšie zrná, ako sme uviedli v článku Druhy kávových zŕn: Arabika a Robusta. Na tomto mieste predstavíme zrná  ďalších kávovníkov, Liberica a Excelsa, ktorých exkluzivita priťahuje každého kávového nadšenca.Hľadáte niečo špeciálne? Kávové zrná z ponuky Caffeitaliano vám zaručia excelentný zážitok z vašej každodennej kávovej rutiny.Liberica

Kávovník Liberica pochádza z Libérie, krajiny v západnej Afrike. Rastie v nižších nadmorských výškach pri tropických teplotách a vyššej vlhkosti. V porovnaní s Arabikou je to odolnejšia rastlina.

 

Pre Libericu je typická plná, čokoládová, drevitá a mierne dymová chuť, s horkými a orechovými tónmi s nádychom kvetov a korenia. Jej chuť je výrazná a hutná, preto býva prítomná v kávových zmesiach.

 

Dnes pestovanie Liberici nie je rozšírené - tvorí približne 2% z celosvetovej produkcie kávy. Najviac sa jej vyprodukuje na Filipínach. V Malajzii tvorí zo všetkých druhov pestovaných zŕn až 95%.

 


Ako si vytvoriť pohodové rána? Doprajte si unikátnu zmes Kimbo Unique, z 80% Arabiky a 20% Robusty. Starostlivo vybrané zrná vysokohorských odrôd kávovníkov ulahodia intenzívnou arómou a bohatou chuťou.Excelsa

Jedná sa o kávovník, pôvodne zo strednej Afriky, objavený v roku 1904. Neskôr bol kultivovaný v juhovýchodnej Ázii. Od roku 2006 Excelsa nie je považovaná za samostatný druh kávy. V tom čase ju britský botanik Aaron P. Davis preklasifikoval a zaradil do rodiny Liberici. 

 

Excelsu môžeme opísať ako dominantnú a nápadne aromatickú kávu s ovocným telom. Najviac sa používa v kávových zmesiach, avšak ide o výnimočný jav. 

 

Tieto zrná sa pestujú vo veľmi obmedzenom množstve, a preto si Excelsu pravdepodobnejšie vychutnáte na exotickej dovolenke, než vo vlastnej kuchyni.
Kde nájsť unikátne zrná? Objednajte si z eshopu Caffeitaliano výberovú taliansku kávu a doprajte si váš obľúbený nápoj z prvotriednych zŕn.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie