Druhy kávových zŕn: Arabika a Robusta

Ako často sa zamýšľate nad druhmi kávových zŕn, ktoré máte vo vašej šálke? Veríme, že ide o tie najznámejšie - zrná kávovníka Arabika, celosvetovo najrozšírenejšieho druhu kávy. V čom je Arabika lepšia ako Robusta? A aké ďalšie druhy zŕn môžete v obchodoch nájsť?

 

Hľadáte kávu na pozdvihnutie vašich dní? Nazrite do ponuky zrnkových káv Caffeitaliano a vyberte si kávu, ktorá vás len tak neomrzí.

 

Arabika

Arabika je druh kávovníka pôvodom z Etiópie, no v súčasnosti jej najväčším producentom je Brazília. Dozrieva 5 až 7 rokov a pre svoj rast vyžaduje vyššiu nadmorskú výšku v subtropickom pásme s pôdou bohatou na živiny, množstvom vlahy, tieňa a slnka. Preto sa pestuje vo výške 800 až 2 200 metrov. Pre zrná Arabiky platí, čím je nadmorská výška väčšia, tým kávovník pomalšie rastie a jeho plody sú o to exkluzívnejšie. Navyše, väčšia nadmorská výška dodáva zrnám ucelenejšiu chuť a výraznejšiu kyslosť. 

 

Chuť Arabiky sa líši v závislosti od odrody. Vysoko kvalitná Arabika chutí jemne sladkasto, je v nej badať nádych čokolády, orechov či karamelu. V iných odrodách, naopak, prevláda ovocná kyslosť a mierna horkosť. 

 

Arabika zodpovedá 60% svetovej produkcie kávy, a preto je považovaná za najpopulárnejší druh zŕn.

Passalacqua Harem - Caffeitaliano

Výnimočnosť zŕn Arabiky najviac oceníte v káve Passalacqua Harem, zmesi 100% Arabiky, ktorá je z 5% zmesou legendárnych zŕn Jamaica Blue Mountain - zŕn známych vôňou po kvetoch, ovocí a bylinách. Zmes Passalacqua Harem poteší intenzívnou vôňou a prirodzenou sladkosťou. Robusta

Kávovník Robusta, pôvodom zo západnej subsaharskej Afriky, dozrieva 2 až 3 roky. Pestuje sa v nižších nadmorských výškach - 200 až 800 metrov. Zrná Robusty obsahujú dvakrát viac kofeínu a menej cukru v porovnaní s Arabikou. Ich chuť je viac horkastá a drevitá. 

 

Zaujímavosťou je, že Robusta je vďaka vyššiemu obsahu kofeínu menej náchylná na škodcov, čo sa vo výsledku premieta v nižších cenách za čerstvé zrná. Robusta sa najčastejšie vyskytuje v instantnej káve a zmesiach zrnkových a mletých káv. Celkovo tvorí z globálnej produkcie kávy 30% až 40%. V súčasnosti je najväčším producentom Robusty Vietnam.Dostali ste chuť na 100% Robustu? Siahnite po zrnkovej káve Bazzara Gusto Italiano, aromatickej zmesi čistej Robusty s vôňou pražených cereálií a horkej čokolády. Jej dochuť očarí silnou arómou orientálneho korenia a čerstvých mandlí.
Ako chutí poriadna káva? V ponuke talianskych zrnkových káv Caffeitaliano nájdete kvalitné zrná, ktoré zapôsobili na nejedného kávového experta.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie