AKCIA AŽ DO -38% NA KÁVOVARY

Filtrovaná káva: aké zrná zvoliť do dripperu?

Filtrovaná káva je dlhodobo obľúbený spôsob prípravy kávy. Nápoj z nej je jemnejší a extrakcia zŕn trvá dlhšie v porovnaní s pákovým kávovarom. Preto je na mieste zamyslieť sa, aké zrná použiť na jej prípravu.

 

Keď si posvietime na súčasný koncept kávy neunikne nám trend prichádzajúci zo sveta alternatívnych prístupov ku káve - používanie dripperu. V podstate ide o prípravu filtrovanej kávy, avšak nie za prítomnosti automatického kávovaru. Baristi sa chopili príležitosti pristupovať ku káve novým spôsobom, čo sa v neposlednom rade prenieslo i do nárokov zákazníkov. 

 

Dripper je filter, ktorý môžete umiestniť na karafu, džbán či šálku. Zväčša je vyrobený zo skla, keramiky alebo plastu. Z vnútornej strany má špirálový povrch pre pomalší prietok vody zachytávajúci chuť kávy. Do dripperu sa vloží papierový filter, nasledovne mleté zrná a príprava kávy môže začať pomalým zalievaním horúcou vodou. Príprava kávy za pomoci dripperu je v princípe jednoduchá. Čo môže niekomu zamotať hlavu je výber zŕn, ktoré sa na to hodia.Ktoré zrná sú najlepšie?

Ako sme sa rozpísali v článku 5 tipov k zdravej šálke kávy: Ktorá káva je najzdravšia? filtrovaná káva sa zaraďuje medzi najzdravšie spôsoby prípravy kávy. Navyše v takej šálke vyniknú špecifické znaky chuťových profilov zŕn. Aké zrná si teda vybrať?


caffeitaliano-zrna-dripper

 

Všeobecne preferovanými sú zrná určené na filtrovanú kávu. Najčastejšie ide o svetlo alebo stredne pražené zrná, v ktorých vyniknú ovocné či kvetinové tóny surových bobúľ. V týchto kávach vám iste zachutí mierna acidita. Preto je najlepšie zvoliť zrná s touto prirodzenou charakteristikou.Vám, ktorí nedáte dopustiť na talianske espresso, sa filtrovaná káva môže zdať príliš ľahká a celkom kyslá. V tomto smere odporúčame zrná zo stredne praženej zmesi Caffe Karalis grani Rossa - stredne praženú 100 % Arabicu zo strednej a južnej Ameriky a strednej Afriky. V káve možno badať jemné citrusové a kvetinové tóny s prítomnou sladkosťou.
Z tmavo pražených zŕn vo filtrovanej káve naopak vynikne horkosť. Z takto upravených zŕn sa chuť kávy uvoľňuje rýchlejšie. Na základe toho odporúčame zvoliť o niečo hrubšie mletie a zaliatie vodou nižšej teploty - približne 90 stupňov.
Ďalšie, na čo by ste mali myslieť pri príprave filtrovanej kávy je čerstvosť praženia zŕn či čerstvosť a hrúbka mletia.
Filtrovaná káva je príjemným spestrením denného kávového rituálu. Máločo však nahradí zážitok z talianskeho espressa. Vyberte si z ponuky talianskych značiek kávy, ktorú sme v Caffeitaliano zostavili špeciálne pre vás. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz